Pogoda jutro Pogoda Poznań
1610
Muzeum Archeologiczne
Ul. Wodna (Pałac Górków), tel. 8528251, 8526430
Czy poleciłbyś to miejsce innym? Tak(18) Nie(0)

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu jest jednym z najstarszych i największych muzeów archeologicznych w Polsce.
Początki Muzeum sięgają dnia 23 września 1857 r., kiedy to Wydział Nauk Historycznych i Moralnych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk podjął uchwałę o utworzeniu Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich. W 1923 r. zbiory archeologiczne tego muzeum połączono z podobnymi zbiorami b. Muzeum Prowincjonalnego w Poznaniu (Kaiser-Friedrich Museum), założonego przez Niemców w 1894 r. Powstał wówczas odrębny Dział Przedhistoryczny Muzeum Wielkopolskiego z własną siedzibą. W roku 1945 założono samodzielne Muzeum Prehistoryczne, przemianowane w 1950 r. na Muzeum Archeologiczne. W 1967 roku Muzeum uzyskało nową siedzibę w Pałacu Górków, zrekonstruowanym po zniszczeniach wojennych.
Dzisiaj w Muzeum działają wystawy stałe, poświęcone pradziejom Wielkopolski, początkom państwa polskiego, starożytnemu Egiptowi i archeologii Sudanu. Organizowane są też wystawy czasowe. Muzeum dysponuje ciekawą ofertą dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dla amatorów i profesjonalistów. Organizuje lekcje muzealne, imprezy, konferencje naukowe. Posiada rozbudowane bazy danych, prezentacje multimedialne, dysponuje biblioteką cyfrową.
Siedziba Muzeum mieści się w Pałacu Górków. Obiekt został zbudowany w latach czterdziestych XVI wieku w drodze przebudowy kilku gotyckich kamienic. Do dziś zachował się wczesnorenesansowy portal z 1548 r. i wewnętrzny dziedziniec z kolumnowym krużgankiem oraz dwie sale na parterze. Pałac w 1971 roku został wpisany do rejestru zabytków. W latach 1958-67 obiekt odbudowano i adaptowano na siedzibę Muzeum.

(Opr.: Biuro ESK Poznań 2016)

 
WASZE KOMENTARZE[1]
~jim*****************: Komentarz usunięty za złamanie regulaminu. IP autora zabezpieczono na potrzeby potencjalnego postępowania policji lub prokuratury.
~ja: a czemu TUTAJ nie ma podanych godzin otwarcia????????????????????????????????
dodano: Piątek, 2015.09.18 10:54, IP:83.21.2.XXX
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
avatarpolskaprzezweekend_pl: Krajoznawcze wypady w różne mniej lub bardziej atrakcyjne miejsca w Polsce to moje hobby. Wyjeżdżam przeważnie na dwa dni weekendu i oglądam wszystko dookoła. Moja pasja jest na tyle intensywna, że postanowiłem dzielić się nią z innymi. Założyłem stronę polskaprzezweekend.pl, który jest podwaliną społeczności – wymarzonej dla każdego kto lubi podróżować. Jeśli czytasz ten tekst to gorąco zachęcam odpal naszą stronę: http://polskaprzezweekend.pl/najciekawsze-miejsca-w-polsce. Pooglądaj wirtualnie miejsca, które nasza społeczność już odmalowała. Dorzuć swoje dopiski i jeśli masz ochotę dołącz do nas. Dodaj zajmujące atrakcje naszego kraju do mapy i dziel się wrażeniami. Jeśli byłeś lub byłaś w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu to opisz to na polskaprzezweekend.pl
dodano: Wtorek, 2015.09.22 17:25
ok
0
not ok
0
odpowiedz|usuń
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.